По 9-ти пат во 21 издание, Франциско Карваљо повторно беше победник на Релито да Гварда. Беа потребни само 37,49 секунди за да се заврши тестот за маневрирање, при што победникот на 20-тото издание, Нуно Антунес, стигна до второто место (41,13 секунди). На третото место беше Араухо Переира, со 43,83 секунди, одржувајќи ја традицијата на добри резултати.

Релито Bridgestone First Stop Guarda 2017 однесе повеќе од 40 тимови на Cidade Alta, на трката што се одржа веднаш до општинскиот пазар Guarda. Уште еден белег беше женската конкуренција, која ја одбележа победата на Катија Мого, која патеката ја мина за 52,19 секунди, а по неа беа Тереза Реис и Марија Албино.

Франциско Карваљо се искачува на највисокото место на подиумот на Рели де Гварда 16059_1

Saab 96 Rallye of the Automobile Ratio

Razão Automóvel, исто така, учествуваше на Guarda Rally, ова е трето последователно учество, овој пат на воланот на Saab 96 Rallye. Ако не следите на Инстаграм, сигурно ќе знаете кој е најубавиот жолт автомобил во Португалија (заборавете на Ноди, немате шанса...)

Saab 96 Rallye учествуваше во тестот за маневрирање, со Диого Тешеира на воланот, кој го освои почесното 31 место во Генералниот пласман. Управувањето со помош на рака беше одлучувачко за постигнување на овој резултат.

Покрај натпреварот, програмата ја одбележа и предпрезентацијата на книгата на 30 години историја на клубот за бесплатно бегство , на митингот тесно поврзан со историјата на Клубот. Друг важен момент беше посетата на тврдината Јармело, каде Агостињо Силва, облечен во тоа време, ги одведе учесниците на патување низ времето, низ историјата, наследството и трагедијата поврзана со Д. Педро и Инес де Кастро.

Бриџстоун / Првата станица, која ги наведе учесниците, со врзани очи, да ги стават гумите на модел со автомобил, беше избран меѓу учесниците како „Најдобра автомобилска марка на релито Гарда“, награда освоена во 2016 година во ex-aequo од Ford и Рено.