Dublă portugheză la Le Mans. Filipe Albuquerque primul și António Félix da Costa al doilea în LMP2

Anul 2020 poate fi chiar atipic din multe puncte de vedere, cu toate acestea, este istoric pentru sportul cu motor portughez. După titlul lui António Félix da Costa în Formula E și întoarcerea Formulei 1 în Portugalia, Filipe Albuquerque a câștigat categoria LMP2 la 24 de ore de la Le Mans.

Pe lângă această victorie istorică a pilotului nr. 22 Oreca 07, compatriotul său și campion în apărare în Formula E, António Félix da Costa, a ocupat locul doi la aceeași categorie, conducând un Oreca 07 pe care l-a împărțit cu Anthony Davidson și Roberto Gonzalez.

După victorie, Filipe Albuquerque, care conduce și Cupa Mondială FIA de Endurance și European Le Mans Series, a declarat: „Sunt atât de fericit că nu pot descrie acest sentiment unic. Au fost cele mai lungi 24 de ore din viața mea și ultimele minute de cursă au fost nebunești (...) Făcusem un sprint de 24 de ore, ritmul era uluitor. Și a mai rămas atât de puțin pentru a pune capăt eșecului de șase ani fără a putea câștiga”.

Podiumul LMP2 Le Mans
Podiumul istoric la categoria LMP2 la Le Mans cu Filipe Albuquerque și António Félix da Costa.

În cazul în care nu vă amintiți, această victorie în cele 24 de ore de la Le Mans vine în a șaptea participare a pilotului portughez la cea mai faimoasă cursă de anduranță din motorsport. În clasamentul general, Filipe Albuquerque a fost pe locul 5, iar António Félix da Costa pe locul 6.

rasa rămasă

În restul cursei, primul loc în clasa reină, LMP1, a zâmbit din nou Toyota cu Toyota TS050-Hybrid condus de Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima și Brendon Hartley trecând primul linia de sosire pentru a marca a treia victorie consecutivă pentru marca japoneza de la Le Mans.

Toyota Le Mans
Toyota a obținut a treia victorie consecutivă în cele 24 de ore de la Le Mans.

La categoriile LMGTE Pro și LMGTE Am, victoria i-a zâmbit în ambele cazuri lui Aston Martin. La LMGTE Pro, victoria a fost obținută de Aston Martin Vantage AMR pilotat de Maxime Martin, Alex Lynn și Harry Tincknell, în timp ce la LMGTE Am, câștigătorul Aston Martin Vantage AMR a fost pilotat de Salih Yoluc, Charlie Eastwood și Jonny Adam.

Aboneaza-te la newsletter-ul nostru

Această victorie a lui Oreca 07 a lui Filipe Albuquerque, Phil Hanson și Paul Di Resta se alătură victoriei obținute de Pedro Lamy la categoria LMGTE Am în 2012.