Portugalská dvojka v Le Mans. Filipe Albuquerque prvý a António Félix da Costa druhý v LMP2

Rok 2020 môže byť dokonca v mnohých smeroch atypický, no pre portugalský motoršport je historický. Po titule Antónia Félixa da Costu vo Formule E a návrate Formuly 1 do Portugalska vyhral Filipe Albuquerque kategóriu LMP2 na pretekoch 24 hodín Le Mans.

Okrem tohto historického víťazstva jazdca číslo 22 z Oreca 07 získal druhé miesto v rovnakej kategórii jeho krajan a obhajca titulu Formuly E António Félix da Costa, ktorý jazdil na Oreca 07, o ktorú sa delil s Anthonym Davidsonom a Robertom Gonzalezom.

Filipe Albuquerque, ktorý vedie aj Svetový pohár FIA Endurance World Cup a Európsku sériu Le Mans, po víťazstve uviedol: „Som taký šťastný, že nedokážem opísať tento jedinečný pocit. Bolo to najdlhších 24 hodín v mojom živote a posledné minúty pretekov boli šialené (...) Urobili sme 24-hodinový šprint, tempo bolo ohromujúce. A zostávalo tak málo na ukončenie neúspechu šiestich rokov bez toho, aby sme mohli vyhrať."

Pódium LMP2 Le Mans
Historické pódium v kategórii LMP2 v Le Mans s Filipe Albuquerque a António Félix da Costa.

Ak si nepamätáte, toto víťazstvo v pretekoch 24 hodín Le Mans prichádza po siedmej účasti portugalského jazdca na najslávnejších vytrvalostných pretekoch v motoristickom športe. V celkovom poradí bol Filipe Albuquerque 5. a António Félix da Costa 6. miesto.

zostávajúce preteky

Po zvyšok pretekov sa prvé miesto v prvej triede, LMP1, opäť usmievalo na Toyotu s Toyotou TS050-Hybrid, ktorú jazdili Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima a Brendon Hartley, ktorí prešli cieľovou čiarou ako prví, aby získali tretie víťazstvo v rade. japonská značka v Le Mans.

Toyota Le Mans
Toyota zaznamenala tretie víťazstvo v rade v pretekoch 24 hodín Le Mans.

V kategóriách LMGTE Pro a LMGTE Am sa víťazstvo usmialo v oboch prípadoch na Aston Martin. Na LMGTE Pro víťazstvo dosiahol Aston Martin Vantage AMR pilotovaný Maxime Martinom, Alexom Lynnom a Harrym Tincknellom, zatiaľ čo na LMGTE Am víťazný Aston Martin Vantage AMR pilotovali Salih Yoluc, Charlie Eastwood a Jonny Adam.

prihlásiť sa ku odberu noviniek

Toto víťazstvo Oreca 07 Filipe Albuquerque, Phil Hanson a Paul Di Resta sa pripája k víťazstvu, ktoré dosiahol Pedro Lamy v kategórii LMGTE Am v roku 2012.