Félix da Costa fiton GP të Macau dhe Monteiro hidhet në podium në WTCC

Ishte një fundjavë intensive për marinarët tanë të motorsportit. António Felix da Costa është portugez i dytë që fiton një garë në Macau, por i vetmi që e bëri këtë në emër të Portugalisë dhe Tiago Monteiro e çoi Civicin e ri në podium!

Nuk ishte thjesht ndonjë fitore, ai e nisi nga “pole position” por humbi disa metra nga “Felix Sueco” nga Mucke Motorsport. Rastësi rastësish, pikërisht në kurbën e Hotel Lisboa, Félix da Costa u zhvendos në vendin e parë dhe nuk u largua kurrë. Më afër F1, premton Félix da Costa dhe e ardhmja pritet të jetë e ndritshme për pilotin e ri portugez.

Félix da Costa fiton GP të Macau dhe Monteiro hidhet në podium në WTCC 26573_1

Në WTCC, Tiago Monteiro ishte brilant, pasi e vendosi Civicin e tij në podium në fund të tre raundeve duke siguruar vendin e tretë në garën e parë. Pavarësisht se përfundon në vendin e katërt, skuadra mendon se ka përmbushur të gjitha objektivat e saj dhe e mbyll këtë sezon duke garantuar se do të ketë një 2013 shumë premtues përpara. Punë e shkëlqyer!

Félix da Costa fiton GP të Macau dhe Monteiro hidhet në podium në WTCC 26573_2

Ditë të zeza në “Monacon e Azisë”

Këto ditë të fundit janë gjithashtu në kujtesën e humbjes së motoçiklistit portugez Luís Carreira në GP të Macau. Përplasja në pjesën më të shpejtë të qarkut ishte fatale për 35-vjeçarin. Në kualifikimin për Kupën CPM, pjesë e GP të Macau-s dhe vetëm një ditë pas vdekjes së shoferit portugez, qarku mori një viktimë tjetër - shoferin nga Hong Kongu, Philip Yau, i cili duke drejtuar një Chevrolet Cruze, humbi rrugën pasi humbi kontrollin e vetura në cep të hotel Mandarim, lëndimet kanë qenë fatale për drejtuesin e mjetit.

Félix da Costa fiton GP të Macau dhe Monteiro hidhet në podium në WTCC 26573_3

Qarku Guia - një nga më të rrezikshmit

Qarku i Guias, me një gjatësi prej 6.2 km dhe gjithsej 19 kthesa, konsiderohet si një nga më të rrezikshmit në botë, pasi tashmë ka marrë jetën e 5 kalorësve. Xhiroja më e shpejtë u arrit nga zvicerani Edoardo Mortara në vitin 2009, në timonin e një makine Signature/Volkswagen Formula 3. Ai e përfundoi xhiron për 2'10.732 sekonda.

Teksti: Diogo Teixeira