Rally de Portugal: Sebástien Ogier në modalitetin e sulmit të plotë

Sébastien Ogier largohet për ditën e fundit të sulmit të Rally de Portugal. Fitoi 4.9 sekonda ndaj kreut dhe Jari-Matti Latvala dhe nuk e hodhi peshqirin në tokë.

E nesërmja nuk do të jetë e përshtatshme për njerëzit me zemër të dobët. Kampioni në fuqi i botës, Sébastien Ogier, mori fitoren e tretë në specialet e Vodafone Rally de Portugal dhe mbyll diferencën me liderin e garës. Shoferi i Volkswagen fitoi 4.9 nga shoku i tij i skuadrës Jari-Matti Latvala i cili e sheh gjithnjë e më shumë epërsinë e tij në rrezik.

Të dy ndahen me vetëm 9.5 sekonda, kur ka tre faza për të shkuar përpara përfundimit të udhëtimit portugez të WRC. Publiku që ka udhëtuar masivisht për të parë Rally de Portugal ka në këtë duel shtëpiak Volkswagen Vs Volkswagen edhe një arsye tjetër për interes.

Me këtë rezultat, Ogier mposhti Kris Meeke i cili zbriti nga i dyti në të tretin. Britaniku nga Citroën bëri herën e katërt pas Andreas Mikkelsen (imazhi i paraqitur). Podiumit iu afrua edhe norvegjezi nga Volkswagen. Është 1.1 sekonda nga vendi i Meeke.

Rally de Portugal SS11 2015-3-10 (28)

Hayden Paddon u rikthye dhe e kaloi shokun e tij të skuadrës Dani Sordo në specialen e mëparshme. Në këtë të fundit, ai ka goditur një gur dhe ka dëmtuar kutinë e marsheve të makinës së tij Hyundai i20 WRC. Humbi vaj dhe gjithashtu një pozicion në tabelë. Ai ia la sërish postin spanjollit.

Ott Tanak i Fordit ishte i pesti në seksion dhe ruan të njëjtin pozicion në përgjithësi. Meqë ra fjala, Estonishtja ka pozicionin e konsoliduar. Ai është 50 sekonda larg Mikkelsen dhe ka një epërsi 45 sekonda ndaj Sordo.

Në WRC2, Nasser Al-Attiyah vazhdon të dominojë me Fiesta RRC e tij. Këtë herë, ai fitoi specialen dhe fitoi 24 sekonda ndaj Esapekka Lappi, e cila e përfundoi ditën e dyta në klasë, me 49 sekonda prapa të parës. Pontus Tidemand, në Skoda e dytë zyrtare, është në vendin e fundit në podium dhe ka Stéphane Lefebvre, në Citroën, në vendin e katërt, me 16 sekonda.

Imazhet: André Vieira/Thom Van Esveld – Ledger Automobile

Rally de Portugal: Sebástien Ogier në modalitetin e sulmit të plotë 30568_2