Formula 1: Fitorja e parë e Daniel Ricciardo

Pas 57 garave në Formula 1 erdhi triumfi i parë i Daniel Ricciardo. Piloti i Red Bull i dha fund hegjemonisë së Mercedes. Një shfaqje e shkëlqyer e Formula 1 në Çmimin e Madh të Kanadasë.

Për herë të parë këtë sezon, Mercedes nuk u mposht nga konkurrenca. Red Bull zuri sërish vendin më të lartë në podium, falë paraqitjes së shkëlqyer të Daniel Ricciardo, duke i dhënë fund dominimit të Mercedesit.

Piloti 24-vjeçar australian fitoi çmimin e parë të madh, pas dy vendeve të treta këtë sezon, duke mposhtur edhe një herë shokun e tij të skuadrës Sebastian Vettel, i cili përfundoi në vendin e 3-të.

Në vendin e dytë, me probleme me sistemin e frenimit përfundoi Nico Rosberg. Shoku i tij i skuadrës Lewis Hamilton, i cili u detyrua të tërhiqej, nuk ishte aq me fat. Një rezultat që përfitoi shumë Rosberg në luftën për kampionatin. Piloti gjerman shtoi 140 pikë, kundrejt 118 të Hamiltonit, ndërsa Ricciardo u ngjit në vendin e tretë, me 69 pikë, falë këtij triumfi.

Një triumf që lind për meritat e veta, por edhe për të mirën e fatkeqësive në makinat njëvendëshe të Mercedes. Jenson Button (McLaren), Nico Hulkenberg (Force India) dhe spanjolli Fernando Alonso (Ferrari) përfunduan në pozicionet e mëposhtme. Massa dhe Pérez nuk përfunduan për shkak të një aksidenti mes të dyve në xhiron e fundit, kur ata po luftonin për vendin e 4-të.