24 Orët e Le Mans janë edhe një herë befasuese

Siç tha dikush disa vite më parë "prognozat vetëm në fund të lojës". Dhe ashtu si futbolli (të falni krahasimin), as 24 Orët e Le Mans nuk janë të parashikuara.

Toyota filloi si një favorit i madh për këtë edicion të garës më emblematike të qëndrueshmërisë në botë, por performanca e TS050 u karakterizua nga probleme mekanike – probleme që, rastësisht, ishin tërthore për të gjitha makinat në kategorinë LMP1.

Nata ra dhe problemet ranë edhe në Toyota. Dhe kur dielli shkëlqeu përsëri, ai shkëlqeu më shumë në bojërat e bardha, të zeza dhe të kuqe të makinave të Shtutgartit. Fytyrat në gropat e Toyota-s ishin zhgënjyese. Në rrugën e duhur, ishte Porsche 919 Hybrid #1 që udhëhoqi edicionin e 85-të të 24 orëve të Le Mans.

Por as edhe një ritëm i kujdesshëm i marrë nga drejtuesit e Porsche 919 Hybrid #1, arriti të shmangë problemet mekanike të motorit V4, i cili duket se nuk ishte i përshtatur për t'i bërë ballë temperaturave të larta që u ndjenë në qarkun e La Sarthe. . Me katër orë para përfundimit të garës, makina numër 1 e Porsche doli në pension me një problem me motorin e saj të nxehtësisë.

Historia e lepurit dhe breshkës

E përballur me problemet që prekën të gjitha (!) makinat e kategorisë LMP1, ishte një “breshka” e kategorisë LMP2 që mori përsipër shpenzimet e garës. Po flasim për Jackie Chan DC Racing Team Oreca #38 — po, ky është Jackie Chan për të cilin po mendoni… — pilotuar nga Ho-Pin Tung, Thomas Laurent dhe Oliver Jarvis. Oreca #38 udhëhoqi garën deri pak më shumë se një orë para përfundimit të garës.

Padyshim që një nga skuadrat sensacionale të këtyre 24 orëve të Le Mans, pasi përveç triumfit në kategorinë LMP2 arriti edhe në vendin e dytë absolut, duke marrë një pozicion që fillimisht ishte rezervuar për “monstrat” e kategorisë LMP1. Por në Le Mans, fitorja nuk mund të merret si e mirëqenë, as humbja…

Jackie Chan DC Racing Team Oreca #38

duke ditur të vuaj

Kishte një ekip që dinte të vuante. Po flasim për mekanikën dhe drejtuesit (Timo Bernhard, Brendon Hartley dhe Earl Bamber) të Porsche 919 Hybrid #2. Një makinë që doli në vendin e fundit, pasi pësoi një dëmtim në motorin elektrik të përparmë në pjesën e parë të garës.

Me sa duket gjithçka ishte e humbur. Me sa duket. Por me tërheqjen e 919 Hybrid #1, Porsche e fundit në pistë pa një mundësi për të sulmuar epërsinë dhe nisi një sulm në vendin e parë të ekipit Jackie Chan DC Racing. Pak më shumë se një orë nga përfundimi i garës, një Porsche po kryesonte sërish garën. Humbësit e parë në këtë edicion ishin ata që triumfuan në fund. Dhe ky?

Pilotët Timo Bernhard, Brendon Hartley dhe Earl Bamber mund të falënderojnë mekanikët e tyre për këtë fitore.

Edhe pse mund të duket, nuk ishte një fitore e rënë nga qielli, për dëm të LMP1-së së mbetur. Ishte një fitore e rezistencës dhe e këmbënguljes. Një fitore e arritur në pistë dhe jashtë saj. Drejtuesit Timo Bernhard, Brendon Hartley dhe Earl Bamber mund të falënderojnë mekanikët e tyre për këtë fitore, të cilët në pak më shumë se një orë arritën të zëvendësojnë motorin elektrik të 919 Hybrid pas prishjes fillestare. Përballë të njëjtit problem, e vetmja Toyota që përfundoi garën iu deshën dy orë për të kryer të njëjtin riparim.

GTE PRO dhe GTE Am

Në kategorinë GTE PRO ka pasur edhe dramë. Gara u vendos vetëm në xhiron e fundit, kur një goditje e mposhti Jan Magnussen, Antonio Garcia dhe Corvette C7 R #63 të Jordan Taylor jashtë luftës për fitore. Fitorja do të përfundonte duke i buzëqeshur Aston Martinit të Jonathan Adam, Darren Turner dhe Daniel Serra.

Në kategorinë GTE Am, fitorja shkoi për Ferraria e JMW Motorsport nga Dries Vanthoor, Will Stevens dhe Robert Simth. Podiumi i klasës u kompletua nga Marco Cioci, Aaron Scott dhe Duncan Camero në Ferrari 488 #55 të Spirit of Race, dhe nga Cooper McNeil, William Sweedler dhe Towsend Bell në Ferrari 488 #62 të Scuderia Corsa.