24 orë Le Mans. Toyota dyfishon dhe Alpine mbyll podiumin

Toyota Gazoo Racing ishte fituesja e madhe e edicionit 2021 të 24 Hours of Le Mans, duke garantuar “dyfishin” në garën mitike të qëndresës. Kjo ishte fitorja e katërt radhazi për ekipin japonez. Makina numër 7, e cila shfaqte Kamui Kobayashi, Mike Conway dhe José Maria Lopez në timon, pati një garë praktikisht të përsosur dhe pa probleme.

Makina numër 8 e markës japoneze, e drejtuar nga Hartley, Nakajima dhe Buemi, pati disa probleme gjatë gjithë garës dhe më e mira që mundi të merrte ishte vendi i dytë, duke i lejuar ende një performancë të shkëlqyer prodhuesit të vendit të lindjes së diellit.

Në vendin e tretë ishte skuadra e "shtëpisë", Ekipi Alpine Elf Matmut Endurance Team, me André Negrão, Maxime Vaxivière dhe Nicolas Lapierre duke marrë flamurin francez në podium.

Alpine (me nr. 36) ka qenë gjithmonë shumë konsistente gjatë 24 orëve, por disa gabime të drejtuesve të tyre (një prej të cilëve në orën e parë të garës) diktuan “fatin” e skuadrës franceze, e cila më pas kaloi një nga makinat e Scuderia Glickenhaus nuk hoqën kurrë vendin e tretë.

Elf Alpin Matmut Le Mans

Scuderia Glickenhaus, skuadra e Amerikës së Veriut që bëri debutimin e saj në Le Mans këtë vit, siguroi vendet e katërt dhe të pestë, me treshen e pilotëve të formuar nga Luis Felipe Derani, Olivier Pla dhe Franck Mailleux që pohojnë veten si më të shpejtët nga të dy.

Makina e ekipit WRT numër 31, e drejtuar nga Robin Frijns, Ferdinand Habsburg dhe Charles Milesi, ishte më e mira e LMP2, duke siguruar vendin e gjashtë në përgjithësi, pas "makinës binjake", numri 41 (Robert Kubica, Louis Deletraz i ekipit WRT dhe Ye Yifei) u tërhoq në xhiron e fundit.

Dyfishi i ekipit belg në LMP2 dukej i garantuar, por si pasojë e kësaj braktisjeje, makina nr 28 e JOTA Sport zuri vendin e dytë, me drejtuesit Sean Gelael, Stoffel Vandoorne dhe Tom Blonqvist në timon. Treshja Julien Canal, Will Stevens dhe James Allen, me makinën numër 65 të Panis Racing, zuri vendin e tretë.

Në GTE Pro, fitorja i buzëqeshi Ferrarit, me makinën numër 51 nga AF Corse (i pilotuar nga James Calado, Alessandro Pier Guidi dhe Côme Ledogar) që pohon veten kundër konkurrencës.

Ferrari Le Mans 2021

Corvette e Antonio Garcia, Jordan Taylor dhe Nicky Catsburg zuri vendin e dytë dhe Porsche zyrtare e drejtuar nga Kevin Estre, Neel Jani dhe Michael Christensen zuri vendin e tretë.

Ferrari fitoi edhe në kategorinë GTE Am me makinën numër 83 të skuadrës AF Corse, e drejtuar nga François Perrodo, Nicklas Nielsen dhe Alessio Rovera.

Portugez i pafat…

Makina nr. 38 e JOTA Sport, e cila kishte në timon portugezin António Félix da Costa (bashkuar me Anthony Davidson dhe Roberto Gonzalez), ishte një nga favoritët më të mëdhenj për të fituar në LMP2, por pa shpresat e tij të mbaruara më poshtë”. herët, duke mos kaluar përtej vendit të fundit të 13-të (i teti në kategorinë LMP2).

United Autosports

Filipe Albuquerque, i cili drejtoi makinën numër 22 të United Autosport me Phil Hanson dhe Fabio Scherer, madje luftoi për epërsinë në klasën LMP2 gjatë natës, por një problem me alternatorin gjatë një ndalimi në pistë çoi në një vonesë që nuk do të rikuperohej kurrë, duke e çuar pilotin portugez. makinë në jo më shumë se vendin e 18-të në kategori.

Në GTE Pro, HUB Racing Porsche që nisi në pole position dhe që kishte në timon portugezin Álvaro Parente u braktis brenda natës.