Jari-Matti Latvala fiton Rally Suedi

Jari-Matti Latvala, shofer Volkswagen, përsërit edhe një herë fitoren e tij të vitit 2008 në Rally Suedi. Pavarësisht se nuk ishte më i shpejti gjatë gjithë garës – ai rol pothuajse gjithmonë i ishte dhënë Ogier-it – Latvala rezulton të jetë fitues i drejtë i këtij mitingu, duke mos bërë asnjë gabim, ndryshe nga Ogier. Kanë kaluar gati 7 muaj qëkur Kampionati Botëror i Rally nuk ka njohur fitues tjetër përveç Sébastien Ogier.

Në vendin e dytë vjen për herë të parë Andreas Mikkelsen, i cili fitoi podiumin e tij të parë ndonjëherë në WRC, duke kontrolluar ritmin në ditën e fundit të garës për një të pamposhtur Mads Ostberg, i cili pas vendit të 4-të në Monte Carlo, përsëriti edhe një herë një të mirë. testimi i performancës në komandat e Citroen-it tuaj.

Sébastien Ogier përfundoi duke e përfunduar garën në vendin e 6-të. Në këtë mënyrë, pas dy garave të Kampionatit Botëror të Rally, Jari-Matt Latvala është lideri i ri i kampionatit me 40 pikë, pesë më shumë se Sébastien Ogier. Mads Ostberg është i treti me 30 dhe Andreas Mikkelsen është i katërti me 24.