Fernando Alonso fiton 24 Hours of Daytona

Pasi u bë kampion bote i Formula 1 (dy herë), fitoi 24 Orët e Le Mans dhe pothuajse fitoi 500 milje të Indianapolis, Fernando Alonso shtoi një trofe tjetër në koleksionin e tij: 24 Hours of Daytona.

Në një garë të shënuar nga reshje të dendura shiu, fitorja e Fernando Alonso dhe ekipit të tij, Wayne Taylor Racing, erdhi përpara afatit. Kur kishte rreth 1 orë e 57 minuta për të përfunduar 24 orët e garës, drejtimi i garës u detyrua të ndërpresë garën për shkak të shiut të dendur që po ndjehej.

Në momentin e ndërprerjes së garës, Fernando Alonso drejtonte garën duke drejtuar një Cadillac DPi, pasi pak më parë kishte kaluar ish-pilotin e Formula 1, Felipe Nasr.

Thënë kështu, pas më shumë se një ore pritje për vendimin e drejtimit të garës erdhi konfirmimi: gara nuk do të rifillonte dhe për këtë arsye, Fernando Alonso, Renger van der Zande, Kamui Kobayashi dhe Jordan Taylor fituan garën e durimit të këtij viti.

Skuadra e Fernando Alonso 24 orë Daytona

Portugez me performancë modeste

Me këtë fitore, skuadra e Fernando Alonso pasoi atë të portugezit João Barbosa dhe Filipe Albuquerque, të cilët kishin fituar vitin e kaluar. Në këtë edicion të garës, dyshja kombëtare u gjendën të “përhumbur” me probleme teknike. Ende në kualifikime, problemet me frenat në Cadillac DPi e çuan skuadrën të niste nga vendi i 46-të dhe vendi i fundit në rrjet.

Abonohuni në kanalin tonë në Youtube

Gjatë garës, problemet me sistemin e ndriçimit e detyruan Cadillac DPi të Action Express Racing, me të cilin po garonin João Barbosa dhe Filipe Albuquerque, në disa pit stop që i zbritën në pozicionin e nëntë, 20 xhiro nga fituesi. Pedro Lamy, portugez tjetër në garë, zuri vendin e 22-të, duke drejtuar një Ferrari në kategorinë GTD.

Është për të ardhur keq që nuk e përfunduam distancën e garës, por ishim përpara natën, ditën, me pistën e thatë apo të lagur, kështu që mendoj se e merituam në një farë mënyre.

Fernando Alonso

Me këtë fitore, Fernando Alonso iu bashkua Phil Hill (1964) dhe Mario Andretti (1972) në grupin e kufizuar të kampionëve të botës në Formula 1 që fituan 24 Orët e Daytona. Tani, qëllimi i spanjollit duhet të jetë të pushtojë 500 miljet e Indianapolis dhe atë që ata e quajnë "Triple Crown of Motorsport" : fitore në 24 orët e Le Mans, Çmimin e Madh të Monakos dhe garën e Amerikës së Veriut, diçka që deri më sot ka arritur ta bëjë vetëm britaniku Graham Hill.