DRIFT në Pinhel. Një sukses i jashtëzakonshëm dhe një shfaqje e paharrueshme

Mijëra njerëz. Ishte nën një kornizë njerëzore që theu rekorde në "Drift Capital", qytetin e Pinhel, që André Silva në klasën Pro, Pedro Sousa në gjysmë-Pro dhe Hélder Neto në fillestarët, u ngjitën në vendet më të larta në podium në kategoritë përkatëse.

Stërvitja dhe kualifikimet, të cilat gjithmonë kishin spektatorë të vëmendshëm, sugjeronin tashmë që pilotët më të mirë të provës së parë të Kampionatit Portugez të Drift-it, Diogo Correia dhe Nelson Rocha, do të duhej të aplikonin në thellësi përballë konkurrencës më të fortë të drejtuar nga i riu André Silva. (duke debutuar një BMW të re), pa harruar Filipe Vieira, Sérgio Gomes, João Gonçalves apo Ermelindo Neto.

Konfirmimi i një beteje të ngushtë

DRIFT në Pinhel. Një sukses i jashtëzakonshëm dhe një shfaqje e paharrueshme 14842_1

Betejat treguan se barazia u thye vetëm nga një André Silva i frymëzuar, i cili mundi Diogo Correia në finale, duke lënë Nelson Rocha në vendin e 3-të dhe Filipe Vieira në të 4-tin. Megjithëse kishte ardhur në Portugali për të marrë pjesë në Kupën Ndërkombëtare (të mbajtur të shtunën mbrëma), francezi Sebastien Farbos gjithashtu u regjistrua në garën Pinhel për Kampionatin Portugez të Drift-it dhe demonstroi kategorinë e tij të shkëlqyer, megjithëse pa korrespondencë të drejtpërdrejtë në rezultate.

I pakënaqur në fundjavë ishte Firmino Peixoto, një shofer me kredite të forta, por që një kontakt me një shofer tjetër do ta largonte para kohe nga lufta për vendet e para.

Rui Pinto, ambasadori i DRIFT në Pinhel, nuk i plotësoi mundësitë e tij, por gëzoi audiencën me makinën e tij Nissan. Tek fillestarët fitoi Hélder Neto, duke konfirmuar paraqitjen e mirë të Guilhabreu, ndërsa Paulo Pereira përfundoi përpara Daniel Azevedo.

Shikoni galerinë e imazheve (rrëshqitni):

André Silva në një natë lavdie

Mbrëmja e së shtunës priti Kupën Ndërkombëtare dhe një nga përmbytjet më të mëdha në zonën industriale të Pinhel, e njohur edhe si «Cidade Falcão».

Pasi pista u njoh, betejat diktuan zgjedhjen e më të mirëve dhe André Silva filloi këtu për të krijuar një fundjavë që do të mbetet në kujtesën e tij. Ai fitoi Kupën Ndërkombëtare, duke përsëritur triumfin e vitit të kaluar në Kupën Iberian Drift dhe mundi Paulo Nunes, Sebastien Farbos dhe Rui Pinto të cilët u kualifikuan në atë renditje.

Trofeu Daniel Saraiva, të cilin Clube Escape Livre e themeloi për të shpërblyer Fair Play midis pilotëve, nderon dhe kujton pilotin Drift në rajon, i cili u zhduk para kohe dhe iu dha Vitor Dias.

Organizata e kënaqur me suksesin e Pinhel Drift

Në fund, Rui Ventura, kryetar i Bashkisë Pinhel u shpreh i kënaqur duke u shprehur se ishte “ një bast fitues për Pinhelin dhe për territorin dhe një pasuri sportive dhe ekonomike për bashkinë”.

Luís Celínio, president i Clube Escape Livre, nënvizoi " ne jemi krenarë që jemi të parët që sjellim një garë makinash nga një kampionat portugez në distrikt. Ne do të vazhdojmë të punojmë me FPAK dhe CAM, promotore të kampionatit, për të përmirësuar të gjitha aspektet organizative.”