McLaren-Ford që i dha fitoren Ayrton Senna në Monako del në ankand

Ayrton Senna nuk ka nevojë për prezantim. I konsideruar nga shumë si shoferi më i mirë i Formula 1 ndonjëherë, kampioni tre herë i sportit i mori të gjithë titujt e tij në një McLaren. 1993 do të ishte viti i fundit që Senna dhe McLaren do të ishin bashkë.

Për McLaren ishte gjithashtu një vit ndryshimi, pasi marrëveshja me Honda për furnizimin e motorëve kishte përfunduar vitin e kaluar. Për kampionatin e vitit 1993, McLaren do t'i drejtohej shërbimeve të Ford - një motor V8 HB i ndërtuar nga Cosworth.

McLaren MP4/8A, Ayrton Senna në GP të Monakos 1993

McLaren-Ford MP4/8A, megjithë dyshimet e vetë Senës për konkurrencën e V8 në krahasim me V10-të e fuqishëm të Renault, ishte ende një turne mekanik dhe teknologjik, duke u shfaqur si një nga makinat më konkurruese.

Njësia McLaren-Ford e cila do të dalë në ankand më 11 maj në Monako, nga Bonhams, është shasia “6”, e cila mori pjesë në tetë gara të Kampionatit Botëror të Formula 1 në vitin 1993. Debutimi i saj, në GP të Spanjës, në Barcelonë, garantoi një të dytë. vend — fitorja do t'i shkonte Williams-Renault e Alain Prost.

GP i Monakos i shqetësuar

Gara e radhës, në qarkun legjendar të Monakos, nuk filloi në mënyrën më të mirë. Ayrton Senna u përplas me dhunë në praktikën e lirë, me sa duket për shkak të një problemi me pezullimin e sofistikuar aktiv - ndodhi aq shpejt sa Senna nuk mundi ta lëshonte timonin përpara se makina të përplasej, duke dëmtuar gishtin e madh.

Shasia "6" u riparua shpejt në kohë për të marrë pjesë në kualifikimet e së shtunës, duke vendosur kohën e tretë më të shpejtë pas Alain Prost, i cili fitoi pole-positon, dhe Michael Schumacher në timonin e Benetton-Ford.

Në garë, Prost u penalizua - një ndalim 10 sekondash në pit - për fillimin shumë herët, gjë që i lejoi Schumacher të udhëheqë garën deri në xhiron e 33-të, kur ai duhej të tërhiqej për shkak të dështimit hidraulik. Senna do të merrte epërsinë dhe nuk do ta lëshonte kurrë, duke lënë Damon Hill, në sferën tjetër Williams-Renault, 15 sekonda larg.

Do të ishte fitorja e gjashtë e Ayrton Senës në Monako, duke tejkaluar pesë fitoret e Graham Hill, një rekord i vendosur në 1969.

fundi i karrierës

McLaren-Ford MP4/8A, shasia "6", u rikthye në garat në GP të Kanadasë, Francës, Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Belgjikës dhe Italisë, megjithatë pa arritur në podium. Shasia "6" do ta mbyllte karrierën e saj si një makinë rezervë në GP-të japoneze dhe australiane.

MP4/8A do të ishte gjithashtu makina që do t'i jepte McLaren titullin e ekipit me më shumë fitore në garat e Grand Prix, duke rrëzuar Ferrarin nga froni - një rekord që do ta ruante deri në 1995.

Ky vit shënon 25 vjetorin e MP4/8A, me ankandin e shasisë “6”, në Monako, që përkon me muajin në të cilin Ayrton Senna arriti rekordin e tij të fitoreve në qarkun legjendar. Një mundësi unike…