Nuno Antunes ishte fituesi i madh i Rally da Guarda të 20-të

Anonim

Në garën e zhvilluar të shtunën, në parkun Senhora dos Verdes, në Gouveia. Francisco Carvalho – gjithashtu me Mini – përfundoi në vendin e dytë, pavarësisht se njihet si shoferi me numrin më të madh të fitoreve në këtë kompeticion. João Batista, nga ana tjetër, pas timonit të një Mercedes-Benz, zuri vendin e fundit në podium.

Në garën mediatike, Luís Merca zuri vendin e parë në podium, i ndjekur nga António Catarino dhe Ricardo Carvalho. Për sa i përket konkurrencës së femrave, Vera Vozone doli fituese, duke drejtuar një Mini, e ndjekur nga Mariana Lemos dhe Maria Carpinteiro Albino.

Një tjetër pikë kryesore në Rally da Guarda të 20-të ishte prania e Renault 8 Gordini e cila në vitin 1967, e drejtuar nga José Carpinteiro Albino, fitoi Rally TAP. Makina drejtohej nga djali i tij Eduardo Carpinteiro Albino, i cili 50 vjet më vonë arriti të mbyllte dhjetëshen e parë të Rally.

Ndër veprimet specifike të Renault, Ford dhe Bridgestone/First Stop, pjesëmarrësit zgjodhën Renault dhe Ford si "Marka më e mirë e makinave në Rally".

Në këtë tubim, i karakterizuar që në fillim, nga fryma e argëtimit e shoqërimi, si dhe nga lojërat e lojërat e konkurrentëve mes vete apo kundër organizimit, u ruajt tradita dhe u shfaq krijimtaria, që nga leximi i teksteve humoristike e deri te dekorimi më i çuditshëm i automjeteve.