GP Κίνας: αυτή τη σεζόν μόνο η Mercedes στη Formula 1

Σε τέσσερις αγώνες, τέσσερις νίκες και τρεις ένα-δύο. Η ζωή πηγαίνει καλά για την ομάδα της Mercedes Formula 1.

Όπως ήταν αναμενόμενο, τα μονοθέσια Mercedes έχουν ανακτήσει την υπεροχή τους στο κινεζικό Grand Prix. Ο Λιούις Χάμιλτον επέστρεψε για να κερδίσει, και έχει ήδη 3 σερί νίκες αυτή τη σεζόν.

Στη δεύτερη θέση μια άλλη Mercedes, αυτή του Nico Rosberg. Ο Γερμανός οδηγός έπρεπε να αγωνιστεί για να «τρέξει για απώλεια» μετά από μια κακή εκκίνηση. Από προσπέραση σε προσπέρασμα κατάφερε να φτάσει στη δεύτερη θέση, αλλά με την 1η θέση ήδη πολύ μακριά.

Η έκπληξη ήρθε από την πλευρά της Ferrari, με τον Fernando Alonso να κάνει έναν αξιοσημείωτο αγώνα, σε μια αριστοτεχνική επίδειξη επιμονής, στρατηγικής και ικανότητας για ταλαιπωρία, καταφέρνοντας να αντισταθεί στις επιθέσεις του Daniel Ricciardo μέχρι το τέλος. Μένει να δούμε αν αυτό ήταν ένα μεμονωμένο αποτέλεσμα της Ferrari ή ένα αποτέλεσμα που συντηρήθηκε από μια νέα τεχνική «ανάσα» της ιταλικής μάρκας.

Ο Sebastian Vettel ηττήθηκε για άλλη μια φορά από τον συμπαίκτη του, περνώντας τη γραμμή στην πέμπτη θέση, 24 δευτερόλεπτα πίσω. Επίσης στο top 10, δύο Force India ξεχώρισαν με την Toro Rosso να κλείνει αυτό το γκρουπ. Κακός αγώνας για τους Mclarens (11η και 13η θέση) έναν γύρο από τον νικητή.