80'ernes hævn? Nej, bare en auktion fyldt med drømmebiler

Der kommer en helt særlig auktion for alle dem, der ligesom os sukker, når de ser en sportsvogn fra 80'erne eller 90'erne i forrige århundrede. Arrangeret af det britiske auktionsfirma Classic Car Auctions, auktionen, vi taler om, finder sted den 1. december og vil byde på nogle helt specielle modeller.

Med biler som en Renault 5 GT Turbo , a BMW M3 E30 og også kopier af to af de mest berømte "folkets coupéer", en Ford Capri det er en Opel tæppe , det svære er ikke at lade os rive med af lysten til at byde på hver eneste bil, der kommer.

Ud over disse mere overkommelige sportsvogne vil der også være modeller fra Aston Martin, Jaguar og Porsche til salg. Auktionen finder sted i begivenhedscentret i Warwickshire, Storbritannien. Selvom den komplette liste over biler, der vil være til salg, ligger på auktionsholderens hjemmeside, besluttede vi at spare dig for arbejdet, og vi udvalgte de syv biler, som vi gerne vil kunne købe, se om du er enig i vores valg.

Renault 5 GT Turbo (1988)

Renault 5 GT Turbo

Vi starter vores liste med dette Renault 5 GT Turbo . På trods af at mange desværre er faldet i kløerne på dårlig tuning, er det stadig muligt at finde nogle eksemplarer i original stand. Denne, der kommer til salg den 1. december, er et godt eksempel på dette.

Importeret fra Japan og venstrestyret har kun 43.000 km på kilometertælleren. Den har også et nyt sæt dæk installeret, og på trods af, at vedligeholdelseshistorikken kun er delvis, siger auktionsholderen, at denne modtog en anmeldelse for nylig, da den var klar til at rulle.

Værdi: 15.000 til 18.000 pund (16.000 til 20.000 euro).

BMW M3 E30 (1990)

BMW M3 E30

Også tilgængelig på auktionen vil være denne BMW M3 E30 , som højst sandsynligt for længst har passeret sin afskrivningskurve. Denne tyske sportsvogn modtog en ny lakering i 2016, en komplet overhaling, inklusive bremsesystemet. Alt i alt har den kørt omkring 194.000 km i sin levetid, men som en BMW tror vi ikke, at det vil være et stort problem.

Værdi: 35.000 til 40.000 pund (39.000 til 45.000 euro).

Porsche 911 SC Targa (1982)

Porsche 911 SC Targa

Denne Porsche 911 SC Targa det var for nylig målet for en restaurering på 30.000 pund (ca. 34.000 euro), og dette er bemærkelsesværdigt. I perfekt stand og med en ombygget motor lover denne Porsche at holde i mange år endnu, hvilket er en sikker værdi som investering. Dette særlige eksempel er udstyret med en 3,0 l motor og manuel gearkasse og har tilbagelagt omkring 192.000 km, men husk at den er restaureret, så kilometertal kun tæller med i bilens historie.

Værdi: 30.000 til 35.000 pund (34.000 til 39.000 euro).

Ford Tickford Capri (1986)

Ford Capri Tickford

Kendt for mange som den europæiske Mustang, den Ford Capri var en stor succes i Storbritannien. Dette eksempel, som er på auktion, er udstyret med Tickford æstetiske kit (meget værdsat af dets majestætiske lande) og fremviser en meget aggressiv atmosfære. Den har tilbagelagt omkring 91 000 km og kræver kun noget arbejde på bankniveau for at være i konkurrence.

Den har en 2,8 V6-motor drevet af en turbo, der yder imponerende 200 hk. Denne Capri er også udstyret med Bilstein støddæmpere, et selvlåsende differentiale og forbedrede bremser. Denne kopi er en af kun 85 producerede, så den kan betragtes som en interessant investering i betragtning af dens sjældenhed.

Værdi: 18.000 til 22.000 pund (20.000 til 25.000 euro).

Tilmeld dig vores nyhedsbrev her

Opel Blanket GTE Exclusive (1988)

Opel Tæppe GTE Exclusive

I løbet af 70'erne og 80'erne af forrige århundrede Opel tæppe var en af hovedkonkurrenterne til Ford Capri. Dette eksemplar var i hænderne på den samme ejer i 26 år og er fra det sidste produktionsår af Mantaen (1988), efter at have tilbagelagt omkring 60.000 km. Udstyret med en 2,0 l 110 hk motor, har denne Manta også det eksklusive udstyrsniveau og et karrosserisæt fra Irmscher, som byder på dobbelte forlygter, en bagspoiler og Recaro-sæder.

Værdi: 6 tusind til 8 tusinde pund (9600 til 13 tusind euro).

Volkswagen Golf GTI Mk2 (1990)

Volkswagen Golf GTI Mk2

Efter to trækkraftsportsvogne bagpå bringer vi dig en repræsentant for hot hatch. Denne Golf GTI Mk2 har kun tilbagelagt 37.000 km i sin levetid og har en komplet revisionshistorik. Den er udstyret med 1,8 l 8-ventilsmotoren og ser ud til at kunne tilbagelægge yderligere 37.000 km uden problemer.

Værdi: 10.000 til 12.000 pund (11.000 til 13.000 euro).

Audi Quattro Turbo 10v (1984)

Audi Quattro

Hvis du er rallyfan, er denne Audi Quattro Turbo det rigtige valg. Det er omkring 307.000 km, men vær ikke bange for kilometertallet. Denne Audi, som blev malet for to år siden, har en opdateret vedligeholdelsesrekord og ser ud til at være klar til at klare vejen på daglig basis eller enhver strækning af rally.

Dette ikon fra rallyverdenen er udstyret med en 2,1 l, 10-ventils femcylindret rækkemotor kombineret med en manuel gearkasse med omkring 200 hk.

Værdi: 13 tusind til 16 tusind pund (14 tusind til 18 tusind euro).

BMW 840Ci Sport (1999)

BMW 840 Ci Sport

Mod slutningen efterlod vi dig den seneste bil af alle vores valg. På et tidspunkt, hvor den nye BMW 8-serie er ved at ankomme, kan vi ikke undgå at blive forført af forgængerens elegante linjer. Denne BMW 850 ci Sport kommer fra en æra, hvor det tyske mærke stadig skabte stilfulde biler (i modsætning til BMW X7).

Udstyret med en 4,4 l V8-motor og en fem-trins automatisk gearkasse, har dette eksempel også Alpina-hjul og forskellige buslogoer.

Værdi: 8 tusind til 10 tusind pund (9 tusind til 11 tusind euro).

Læs mere