I modsætning til den idé, vi normalt har om skrot, har Desguaces La Torre, en skrothandler beliggende i udkanten af Madrid, en misundelsesværdig bilsamling
Dedikeret til aktiviteten med demontering af udtjente køretøjer (og det deraf følgende salg af brugte dele), er det spanske firma, der ejes af Luis Miguel Rodríguez, en af de største af sin slags i Spanien, og beskæftiger 500 arbejdere.
Imidlertid satte akkumuleringen af gæld på i alt 21,9 millioner euro virksomheden i fare, hvilket retfærdiggør auktionen af dets bilsamling, for at møde kreditorer.
Samlingen
Desguaces La Torre-kollektionen består af en meget eklektisk gruppe på mere end 100 modeller og omfatter rallybiler, køretøjer fra det tidlige 20. århundrede, sportsvogne, traktorer og endda lastbiler og militærkøretøjer.
Abonner på vores nyhedsbrev
Online-auktionen finder sted mellem den 2. og 7. juli. Hele processen er ansvarlig for virksomheden International Auction Group, SL (IAG Auction).
Porsche traktor
For at få en idé om de "juveler", der udgør kollektionen, har den modeller som en 1924 Hispano Suiza, en 1914 Metallurgique 18 CV, en Itala 8 Cylinder 8.3l med Avalve roterende ventiler fra 1913, en Renault Fredes Billantcourt fra 1900 fuldt restaureret, en "ung" 1997 Ferrari F355 Spider eller endda Citroën AX Proto fra 1993, som vandt det spanske rallymesterskab.
Ferrari F355 Spider
Endelig omfatter samlingen også modeller, der er en del af spansk historie, såsom 1937 Ford 817T brugt af Francisco Franco under den spanske borgerkrig og den pansrede Audi V8 Quattro, hvor premierminister José María Aznar fulgte, da han blev udsat for et angreb til april 19, 1995.
Audi V8 af Jose Maria Aznar
Hele kataloget over modeller på auktion er endnu ikke tilgængeligt, men vi vil gense Desguaces La Torre-kollektionen for at se, hvilke flere skatte den gemmer på.
Razão Automóvels team vil fortsætte online, 24 timer i døgnet, under COVID-19-udbruddet. Følg anbefalingerne fra Generaldirektoratet for Sundhed, undgå unødvendige rejser. Sammen vil vi være i stand til at overvinde denne svære fase.