Första förproduktionen av Range Rover på auktion

Auktioner för Salon Privé av auktionsföretaget Silverstone Auctions startar den 4 september. Mitt i en lista med fyrhjuliga rariteter finns 1970-talets Range Rover med chassi #001.

Silverstone Auctions garanterar att detta är den första förproduktionen av Range Rover (chassi #001) och att det finns 28 förproduktionschassier med registreringen YVB ***H. Av dessa 28 Range Rovers förproduktion, beställdes 6 den 26 september 1969, efter att ha identifierats som "VELAR" under vägtester, i ett försök att vid behov dölja det faktum att det är en Land Rover-produkt. Den här, garanterar auktionsförrättaren, är definitivt chassi #001 av de första 6.

ATT KOMMA IHÅG: Detta är den första produktionen av Range Rover

Det här exemplet med chassi #001 byggdes mellan 24 november och 17 december 1969 och registrerades den 2 januari 1970, mer än 5 månader innan dess världsomspännande uppenbarelse, den 17 juni 1970.

Range Rover-chassi #001 4

Med registreringsnummer YVB 151H, chassinummer 35500001A och motsvarande motor, låda och axel med nummer 35500001, bevisar auktionsförrättaren originaliteten hos denna Range Rover. Denna modell med chassi #001 hade en rad funktioner som inte fanns i produktionsmodellerna: olivgrön färg, vinylsätesfinish och en instrumentbräda med en annan finish.

Av nyfikenhet var de första exemplen som lämnade produktionslinjen med officiella produktionsspecifikationer chassi nr 3 (YVB 153H) och nr 8 (YVB 160H). Den första blå och den andra röda, färgerna som varumärket ville använda i reklamfotografier.

Range Rover-chassi #001 6

Enligt uppgift var Michael Forlong den första privata ägaren av denna förproduktion Range Rover med chassi #001. Michael producerade två reklamfilmer för Range Rover: "En bil av alla skäl" och "Sahara South". Du kan se den första filmen i slutet av den här artikeln.

KRAFT: Range Rover Sport SVR är så snabb att det är onaturligt

Den 8 april 1971 skulle Michael Forlong registrera Range Rover #001, men inte innan han modifierade bilen till produktionsspecifikationerna. De ändrade färgen till "Bahama Gold" och instrumentpanelen uppdaterades till produktionsversionen.

En serie episoder av registreringsskyltbyte följde, och detta exemplar hade tappat spåret fram till mitten av 1980-talet, då intresset för förproduktion av Range Rover-modeller ökade.

Range Rover-chassi #001 5

Detta exemplar hittades och restaurerades i 6 år för att sätta det i sin ursprungliga konfiguration. Med tanke på fordonets historiska värde kunde de även omregistrera det med registreringsnumret YVB 151H. Den ikoniska aluminiumhuven, chassit, motorn, axlarna och karossen är original.

Silverstone Auctions förväntar sig att få mellan 125 tusen och 175 000 euro med auktionen av detta exemplar. Håll dig med reklamvideon och hela galleriet.

Källor: Silverstone Auctions och Land Rover Center

Första förproduktionen av Range Rover på auktion 22998_4

Läs mer