Carlos Sainz câștigă din nou Dakar-ul și Paulo Fiúza face istorie

Într-un Raliu Dakar umbrit de moartea lui Paulo Gonçalves, Carlos Sainz a adăugat în CV-ul său încă o victorie în cel mai mare și mai cunoscut maraton off-road din lume.

În total, pilotul spaniol are deja trei victorii în Raliul Dakar și, în mod curios, toate au fost obținute cu mărci diferite. În 2010, conducea un Volkswagen; în 2018 a condus un Peugeot și anul acesta a concurat cu un X-Raid MINI.

Cât despre cursa în sine, după 5000 de km de cursă, pilotul spaniol l-a învins timp de șase minute pe Nasser Al-Attiyah, pe locul doi, care a condus o Toyota Hilux.

MINI X-Raid Buggy
Odată cu victoria din 2020, Carlos Sainz a continuat să numere trei victorii la Dakar.

Istoria s-a făcut deja pe cel mai de jos loc al podiumului, cu Paulo Fiúza, copilotul lui Stéphane Peterhansel la acest Raliu Dakar, devenind primul portughez care a urcat pe podium la categoria mașini a celebrului raliu, îmbunătățind recordul atins de Carlos Sousa în 2003, anul în care s-a clasat pe locul patru la categorie.

Tot printre portughezii care au concurat în primul Dakar disputat în Arabia Saudită în vehicule cu patru roți, Pedro Bianchi Prata, navigatorul lui Conrad Rautenbach în SSV, a rămas în lupta pentru podium până la final, ceva remarcabil pentru cineva care doar asta. an a debutat ca navigator în cursa de off-road regina.

În debutul său alături de „Mr.Dakar”, Paulo Fiúza a obținut cel mai bun rezultat de la un portughez printre automobile.

Și motocicletele?

Pe motociclete, marele câștigător a fost Ricky Brabec care, pe o Honda, a pus capăt unei dominații KTM care durase din 2001 și un post Honda care a durat... 31 de ani!

Aboneaza-te la newsletter-ul nostru

În spatele acestei victorii se află foștii piloți Rúben Faria și Hélder Rodrigues care au făcut parte din structura Honda în acest Dakar, primul asumându-și funcțiile de director de echipă, iar cel din urmă fiind „consilier” piloților echipei japoneze.

Honda Dakar 2020
Ricky Brabec a câștigat prima victorie a Honda în Raliul Dakar în 31 de ani.

Tot printre portughezii care au concurat la categoria motociclete, António Maio a ajuns pe locul 27 în timp ce Mário Patrão a terminat această ediție a Raliului Dakar pe locul 32 în clasament.