Carlos Sainz fiton përsëri Dakar dhe Paulo Fiúza bën histori

Në një Rally Dakar të lënë në hije nga vdekja e Paulo Gonçalves, Carlos Sainz i shtoi rezymesë së tij edhe një fitore në maratonën më të madhe dhe më të njohur jashtë rrugës në botë.

Në total, piloti spanjoll ka tashmë tre fitore në Rally Dakar dhe, çuditërisht, të gjitha janë arritur me marka të ndryshme. Në vitin 2010, ai drejtonte një Volkswagen; në vitin 2018 ka qenë duke vozitur një Peugeot dhe këtë vit ka garuar me një X-Raid MINI.

Sa i përket vetë garës, pas 5000 km garë, piloti spanjoll mundi vendin e dytë Nasser Al-Attiyah, i cili drejtonte një Toyota Hilux, për gjashtë minuta.

MINI X-Raid Buggy
Me fitoren në 2020, Carlos Sainz vazhdoi të numëronte me tre fitore në Dakar.

Historia ishte bërë tashmë në vendin më të ulët në podium, me Paulo Fiúza, bashkë-drejtues i Stéphane Peterhansel në këtë Rally Dakar, duke u bërë portugez i parë që doli në podium në kategorinë e makinave të garës së famshme, duke përmirësuar rekordin e arritur nga Carlos Sousa në vitin 2003, vit kur u rendit i katërti në kategori.

Gjithashtu ndër portugezët që garuan në Dakarin e parë të kontestuar në Arabinë Saudite me automjete me katër rrota, Pedro Bianchi Prata, navigator i Conrad Rautenbach në SSV, mbeti në luftë për podium deri në fund, diçka e jashtëzakonshme për dikë që vetëm këtë vit debutoi si navigator në garën jashtë rrugës së mbretëreshës.

Në debutimin e tij me “Mr.Dakar”, Paulo Fiúza arriti rezultatin më të mirë ndonjëherë nga një portugez në mesin e automobilave.

Dhe motoçikletat?

Në biçikleta, fituesi i madh ishte Ricky Brabec i cili, duke hipur në një Honda, i dha fund një dominimi të KTM që kishte zgjatur që nga viti 2001 dhe një Honda fast që zgjati për… 31 vjet!

Regjistrohu në buletinin tonë

Pas kësaj fitoreje qëndrojnë ish-pilotët Rúben Faria dhe Hélder Rodrigues, të cilët ishin pjesë e strukturës së Honda-s në këtë Dakar, ku i pari mori funksionet e drejtorit të ekipit dhe i dyti ishte "këshilltari" i drejtuesve të ekipit japonez.

Honda Dakar 2020
Ricky Brabec mori fitoren e parë të Honda në Rally Dakar në 31 vjet.

Gjithashtu në mesin e portugezëve që garuan në kategorinë e motoçikletave, António Maio arriti në vendin e 27-të ndërsa Mário Patrão e përfundoi këtë edicion të Rally Dakar në vendin e 32-të në renditje.