Carlos Sainz opäť vyhral Dakar a Paulo Fiúza sa zapísal do histórie

Na Rely Dakar, ktorú zatienila smrť Paula Gonçalvesa, Carlos Sainz pridal do svojho životopisu ešte jedno víťazstvo v najväčšom a najznámejšom off-road maratóne na svete.

Celkovo má španielsky jazdec na konte už tri víťazstvá na Rely Dakar a čo je zvláštne, všetky dosiahol s rôznymi značkami. V roku 2010 šoféroval Volkswagen; v roku 2018 jazdil na Peugeote a tento rok pretekal s X-Raid MINI.

Čo sa týka samotných pretekov, po 5000 km pretekal španielsky pilot na šesť minút pred druhým Nasserom Al-Attiyahom, ktorý jazdil na Toyote Hilux.

MINI X-Raid Buggy
Carlos Sainz víťazstvom v roku 2020 rátal s tromi víťazstvami na Dakare.

História sa písala už na najnižšom mieste na stupňoch víťazov, keď Paulo Fiúza, spolujazdec Stéphana Peterhansela na tejto Rely Dakar, sa stal prvým Portugalcom, ktorý vystúpil na pódium v kategórii automobilov slávnej rely, čím zlepšil rekord dosiahnutý o Carlos Sousa v roku 2003, v roku, keď bol v kategórii štvrtý.

Aj medzi Portugalčanmi, ktorí pretekali na prvom Dakare spornom v Saudskej Arábii na štvorkolesových vozidlách, Pedro Bianchi Prata, navigátor Conrada Rautenbacha v SSV, zostal v boji o stupne víťazov až do konca, čo je pozoruhodné pre niekoho, kto len toto ročník debutoval ako navigátor v kráľovnej off-roadových pretekoch.

Paulo Fiúza vo svojom debute po boku „Mr.Dakara“ dosiahol vôbec najlepší výsledok Portugalčana medzi automobilmi.

A motorky?

Na bicykloch bol veľkým víťazom Ricky Brabec, ktorý na Honde ukončil dominanciu KTM, ktorá trvala od roku 2001. pôst od Hondy, ktorý trval... 31 rokov!

prihlásiť sa ku odberu noviniek

Za týmto víťazstvom stoja bývalí jazdci Rúben Faria a Hélder Rodrigues, ktorí boli súčasťou štruktúry Hondy na tomto Dakare, pričom prvý z nich prevzal funkcie tímového riaditeľa a druhý bol „poradcom“ jazdcov japonského tímu.

Honda Dakar 2020
Ricky Brabec získal pre Hondu prvé víťazstvo na Rely Dakar po 31 rokoch.

Aj medzi Portugalčanmi, ktorí pretekali v kategórii motocyklov, dosiahol António Maio 27. miesto, kým Mário Patrão dokončil túto edíciu Rely Dakar na 32. mieste v priebežnom poradí.